Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

Każdy rodzic stara się przyzwyczaić swoje dziecko do mówienia “dziękuję”. Niewątpliwie jest to oznaka dobrego wychowania i jeden z przejawów wdzięczności. Czy wiesz, jak inaczej można ją wyrażać i czym właściwie jest to uczucie? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać pomysły na to, jak nauczyć dziecka wdzięczności.

Spis treści:

  1. Czym jest wdzięczność i jak ją wytłumaczyć najmłodszym?
  2. Dlaczego warto uczyć dziecko wdzięczności?
  3. Dziękowanie i odwdzięczanie się
  4. Domowe sposoby na naukę wdzięczności
  5. Podsumowanie

Czym jest wdzięczność i jak ją wytłumaczyć najmłodszym?

Wszyscy intuicyjnie rozumiemy, czym jest wdzięczność, ale czy potrafimy ją w jasny sposób zdefiniować? Czym ona właściwie jest – to uczucie, cecha czy umiejętność? Jeśli sami nie potrafimy dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, to jak mamy wytłumaczyć najmłodszym, co to znaczy być wdzięcznym?

W najprostszych słowach wdzięczność to uczucie, które pojawia się wtedy, gdy ktoś zrobi dla nas coś miłego, a my się z tej rzeczy cieszymy i ją doceniamy. Nie jest to jednak samo uczucie, zazwyczaj bowiem wdzięczność wiąże się z jej wyrażaniem, czy to przez zwykłe podziękowanie, czy też poprzez zrobienie czegoś dla osoby, która umiliła nam dzień.

Wdzięczność powszechnie kojarzy się przede wszystkim z przyjmowaniem prezentów, jednak warto podkreślić, że to nie jedyna sytuacja związana z wdzięcznością. To uczucie powinno towarzyszyć nam nie tylko przy odbieraniu podarunków, ale również przy akceptowaniu pomocy czy innych drobnych, przyjacielskich gestach.

Dlaczego warto uczyć dziecko wdzięczności?

Wyrażanie wdzięczności to zdolność, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio wytłumaczymy dziecku, dlaczego warto to robić, dziękowanie, odczuwanie radości z prezentu i chęć odwdzięczenia się drugiej osobie może wejść w nawyk i stać się dla niego w przyszłości czymś zupełnie naturalnym.

Dlaczego jest to tak ważne? Wdzięczność sprawia, że odczuwamy więcej pozytywnych emocji i potrafimy cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy, a każdy rodzic chciałby przecież, żeby jego dziecko było radosne i szczęśliwe. Dzięki wdzięczności doceniamy to, co mamy i możemy rozwijać relacje z innymi, odwdzięczając się im za otrzymane dobro. Z tych powodów warto zwrócić uwagę na naukę wdzięczności jak najwcześniej.

Dziękowanie i odwdzięczanie się

Podstawowym sposobem wyrażania wdzięczności jest dziękowanie. Niezależnie od tego, czy chodzi o wspaniały prezent, drobny upominek czy chociażby komplement, dziecko powinno wypowiedzieć słowo “dziękuję”. Jak je tego nauczyć?

Przymuszanie dziecka do dziękowania lub instruowanie go za każdym razem nie jest dobrym rozwiązaniem. Maluch powinien zrozumieć, dlaczego zależy nam na tym, by podziękował, dlatego warto wytłumaczyć mu nasz punkt widzenia. Najlepiej zrobić to poprzez zadanie pytań. Jak się czujesz z tym, że dostałeś taki piękny prezent? Co myślisz o tym, że babcia Ci pomogła? Warto też skupić się na osobie, której dziękujemy, pomyśleć o relacji, jaka łączy ją z dzieckiem i podkreślić wysiłek, który ktoś włożył w miły gest.

Dziękowanie to jednak nie jedyny sposób na wyrażenie przez dziecko wdzięczności. Warto uświadomić swojemu synowi lub córce, że także mogą zrobić coś miłego dla osoby, która ich obdarowała. Uroczy rysunek lub wyręczenie kogoś w drobnym obowiązku będą świetnym sygnałem, że dziecko doceniło to, co otrzymało.

Domowe sposoby na naukę wdzięczności

Jak nauczyć dziecko wdzięczności? Przede wszystkim dając mu dobry przykład, nigdy nie zapominając o słowie “dziękuję” i wyrażając szczerą radość z prezentów, które samemu się otrzymuje. Takie zachowania kształtują w maluchu dobre nawyki. 

Ponadto istnieją inne ciekawe metody uczenia wdzięczności. Można na przykład wprowadzić w domu zwyczaj, zgodnie z którym codziennie wieczorem lub w innym ustalonym czasie każdy z członków rodziny dzieli się z innymi tym, za co jest dziś wdzięczny. Pozwala to docenić drobne, codzienne rzeczy i czerpać z nich radość.

Ciekawym pomysłem jest również nauka wdzięczności przez zabawę. Bawiąc się lalkami, misiami lub innymi pluszakami, możemy odgrywać z dzieckiem różnego rodzaju scenki, w których będziemy podkreślać rolę uczuć i wdzięczności. W tym samym celu można również wykorzystać niektóre książeczki i historyjki.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu masz już w głowie kilka pomysłów na to, jak nauczyć dziecko wdzięczności. Docenianie pomocy i prezentów, nawet tych najdrobniejszych, jest dobre dla dziecka, ponieważ dostarcza mu pozytywnych emocji. Dlatego koniecznie dawaj maluchowi dobry przykład i przypominaj mu o tym, jak ważne jest wyrażanie wdzięczności.