Książka

O projekcie

“Rodzice i przedszkolaki piszą bajki pomagajki”

 

Oddawana do rąk Czytelnika książka powstała, żeby pomóc dzieciom nazywać i oswajać różne uczucia. Jest wyjątkowa, ponieważ została stworzona w ramach projektu „Rodzice i przedszkolaki piszą bajki pomagajki”, realizowanego w Niepublicznym Integracyjnym Przedszkolu Językowo-Sportowym Winners w Andrespolu.

 

Dzieci przez okres trzech miesięcy na zajęciach poznawały bohaterów różnych bajek, wcielały się w ich role, odwiedzały bibliotekę. Spotkały się również z autorką i wydawcą książek, aby wspólnie porozmawiać na temat publikacji i stworzyć w warunkach warsztatowych swoją własną książkę. Przez kolejny miesiąc rodzice wraz z dziećmi tworzyli przygody, w których Miś Teddy musiał radzić sobie z różnymi emocjami. Dodatkowo dzieci przygotowały ilustracje do napisanych wraz z rodzicami opowiadań.

 

Bajki przedstawiają przygody Misia Teddy’ego, który w rozmaitych okolicznościach musi zmierzyć się z różnymi emocjami, takimi jak strach, złość, smutek, tęsknota, zazdrość, radość, ciekawość.

 

W opowiadaniach o Misiu Teddym dużą rolę odgrywa narracja. Wprowadza ona uczestników w wyobrażony świat, w którym widzą siebie i innych jako bohaterów opowieści. Pomaga to słuchaczom rozpoznać własne uczucia. Pozwala też spojrzeć na własne doświadczenia z innej perspektywy. Dotyczy to także przeżyć dzieci i ich odczuć w różnych sytuacjach. Opowieść to także bodziec do porównywania się i znajdowania odpowiedzi na swoje pytania czy wątpliwości. Żeby opowieść była dla dzieci atrakcyjna, uruchamiała emocje, dzieci muszą identyfikować się z bohaterem.

 

Poprzez zaangażowanie rodziców w pisanie opowiadań pokazaliśmy nowe dla nich narzędzie do rozmowy z dziećmi na różne tematy, także te „trudne” dla nich. W tym miejscu chcemy też podziękować Rodzicom za udział i chęć zdobycia nowych doświadczeń.

 

Mamy nadzieję, że nasze „bajki pomagajki” pomogą nazwać oraz oswoić niejedną emocję. Zapraszamy wszystkich do lektury!

 

 

Autorki projektu – nauczycielki przedszkola Winners

Katarzyna Kuleta, Anna Leszczyńska, Joanna Jamroz

 

Kliknij by pobrać darmowy ebook “Miś Teddy odkrywa emocje”