28 Sie Dlaczego dziecko gryzie? Przyczyna nie zawsze jest oczywista
Twoje dziecko znów kogoś ugryzło w przedszkolu? Zamiast obwiniać siebie lub malucha, dowiedz się, jakie są przyczyny takiego zachowania. Dlaczego moje dziecko gryzie? Czy to normalne? Jak mogę pomóc mu lepiej radzić sobie z emocjami? Dowiedz się tego w naszym artykule.
Spis treści:
- Moje dziecko gryzie – co teraz?
- Najczęstsze przyczyny gryzienia
- Emocje dziecka
- Zaburzenia integracji sensorycznej
- Niedostymulowanie dziecka a gryzienie
- Jak poradzić sobie z gryzącym dzieckiem?
- Podsumowanie
Moje dziecko gryzie – co teraz?
Twoje emocje w takiej sytuacji są jak najbardziej zrozumiałe. Kiedy dziecko gryzie Ciebie lub inne dzieci, możesz odczuwać zaniepokojenie lub strach. I tak, jest to problem, który należy rozwiązać, a przede wszystkim znaleźć przyczynę takiego zachowania.
Jednak możemy Cię zapewnić, że nie jesteś jedynym rodzicem w takiej sytuacji. W przedszkolu obserwujemy to nieraz. Ważne jest, aby zachować czujność oraz cierpliwość. Gryzienie jest bowiem często fazą przejściową w rozwoju dziecka.
Najczęstsze przyczyny gryzienia
Jak sobie poradzić z tym wyzwaniem? Zacznijmy od omówienia najczęstszych przyczyn, dla których dziecko gryzie. Wydaje Ci się, że to dlatego, że jest po prostu niegrzeczne lub robi to na złość? Niekoniecznie, czytaj dalej.
Emocje dziecka
To jeden z najczęstszych powodów, dla których dziecko gryzie. Jeśli nie wie ono, jak wyrazić swoje emocje i uczucia słowami, może szukać innych sposobów, aby je uwolnić. Dlatego gryzienie może być metodą na radzenie sobie ze strachem, frustracją, złością, a nawet radością.
Tym samym dzieci, zamiast mówić o tym, co czują, wyrażają to poprzez fizyczne działanie, takie jak gryzienie. Jednak mogą to być również inne zachowania, takie jak np. popychanie. Ważne jest, aby być czujnym i obserwować takie działania, a przede wszystkim rozumieć ich przyczynę.
Zaburzenia integracji sensorycznej
Obecnie wiele dzieci ma problemy z przetwarzaniem sensorycznym. Co to oznacza? Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) polegają na trudnościach w odbieraniu bodźców z otoczenia. Mogą one wynikać m.in. z niedoboru bodźców zmysłowych w pierwszych latach życia dziecka.
Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej może przejawiać nadpobudliwość, problemy ze skupieniem czy utrzymaniem uwagi. Czasami dzieje się wręcz odwrotnie, i rodzice obserwują obniżoną wrażliwość na bodźce z otoczenia, wycofanie, złą koordynację ruchową, niską samoocenę i znacznie obniżoną aktywność. W każdym przypadku mówimy o skrajnych sytuacjach, które wymagają obserwacji i reakcji z naszej strony.
Niedostymulowanie dziecka a gryzienie
Dzieci, które są niedostatecznie stymulowane fizycznie lub umysłowo, mogą szukać różnych sposobów na rozładowanie nagromadzonej energii. Gryzienie może stać się jednym z nich. Zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości aktywności może pomóc w zapobieganiu takim zachowaniom.
Nie odmawiajmy zatem dziecku zabaw na świeżym powietrzu. Stare przysłowie „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” nadal jest aktualne. Dlatego tak ważne jest, by pozwolić mu na bycie dzieckiem, odbieranie jak najwięcej wrażeń oraz bodźców. W ten sposób wspieramy jego rozwój emocjonalny i psychiczny.
Jak poradzić sobie z gryzącym dzieckiem?
Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Kiedy Twoje dziecko gryzie inne dzieci w przedszkolu, nie wiesz, co zrobić. Niekiedy wina spada na personel, innym razem na inne dzieci. Prawda jednak leży głębiej. Problemy emocjonalne, zaburzenia integracji sensorycznej oraz inne przyczyny mogą być odpowiedzialne za takie sytuacje. Co wtedy zrobić?
Nie karaj dziecka, które gryzie
Jak widać, powody, dla których dziecko gryzie, mogą być różne. Z naszej praktyki wynika, że nigdy nie jest tak, że maluch jest po prostu niegrzeczny. Unikaj krzyczenia lub karania. Zamiast tego, spokojnie wyjaśnij dziecku, że gryzienie boli i jest nieakceptowalne. Spróbuj przekierować jego uwagę na inną aktywność.
Współpracuj z przedszkolem
Jeśli taka sytuacja ma miejsce w przedszkolu, współpracuj z jego personelem, aby wypracować odpowiednie metody reagowania na takie zachowanie. Przede wszystkim pamiętaj, że gdy dziecko gryzie, są dwie poszkodowane strony, a nie tylko jedna. Gryzienie trwa ułamek sekundy. Pedagodzy nie zawsze są w stanie zareagować na czas. Dlatego ważne jest, aby podejść do całej sytuacji z empatią, rozumiejąc, że za tym zachowaniem stoją emocje i konkretne potrzeby dziecka.
Skorzystaj ze wsparcia specjalisty
Gryzienie nie pojawia się nagle. Jako rodzic możesz nie znać dokładnej przyczyny tego zachowania swojego dziecka. W takim przypadku wsparcie specjalisty może być niezwykle wartościowe. Warto rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym, terapeutą zajęciowym lub innym specjalistą.
W przedszkolach Winners dzieci mają możliwość skorzystania na miejscu z terapii integracji sensorycznej (SI). Pozwala ona pracować nad właściwym przetwarzaniem bodźców sensorycznych, dzięki czemu dziecko może lepiej reagować na bodźce z otoczenia. Ponadto terapia ta wspiera rozwój mowy, rozwój ruchowy oraz funkcje poznawcze.
Podsumowanie
Gryzienie może być przejawem trudności w wyrażaniu emocji, zaburzeń integracji sensorycznej, niedostymulowania, ale też wielu innych sytuacji. Zamiast karać czy ganić za gryzienie, starajmy się zrozumieć przyczyny takiego działania. Współpracując ze specjalistami oraz personelem przedszkola, możemy pomóc naszemu dziecku.