Dlaczego dziecko nie słucha? Powód wcale nie jest oczywisty

Dlaczego dziecko nie słucha? Powód wcale nie jest oczywisty

Wołasz do swojego dziecka już trzeci raz, ale masz wrażenie, że mówisz do ściany.? To normalne, że w takich chwilach mogą Ci towarzyszyć różne emocje. Złość, frustracja czy lęk to dowód na to, że martwisz się o swoje dziecko i chcesz dla niego jak najlepiej. Co jednak zrobić, kiedy ono nie słucha? Skąd się bierze takie zachowanie? Dowiedz się, czy jest to problem w komunikacji, a może zaburzenia przetwarzania słuchowego lub SI. Przeczytaj więcej w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Dziecko słyszy, a nie słucha – skąd takie zachowanie?
  2. Dlaczego dziecko mnie nie słucha? Problemy w komunikacji
  3. Twoje dziecko nie słucha? To mogą być zaburzenia przetwarzania słuchowego
  4. Zaburzenia integracji sensorycznej a problemy ze słuchaniem
  5. Podsumowanie

Dziecko słyszy, a nie słucha – skąd takie zachowanie?

Z pewnością każdy rodzic doświadczył sytuacji, gdy mówił do swojego dziecka, a ono w ogóle nie zwracało uwagi na jego słowa. Wydaje się wtedy, że wszystko jest ważniejsze niż to, co akurat mówimy.

Skąd jednak bierze się takie zachowanie? Przede wszystkim, warto zdać sobie sprawę, że dziecko najprawdopodobniej nie robi tego na złość. Przyczyny takich sytuacji mogą być różne. W takich chwilach warto zastanowić się nad różnicą między słyszeniem a słuchaniem oraz nad tym, co może wpływać na takie zachowanie naszych pociech.

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje dziecko nie słucha. Do najczęstszych z nich należą:

  • przeładowanie sensoryczne,
  • brak zainteresowania,
  • napięcie emocjonalne,
  • zmęczenie,
  • stres,
  • strach.

Co więcej, za tymi problemami mogą stać również nieodpowiednie metody komunikacji z naszym dzieckiem. Innymi czynnikami mogą być też zaburzenia przetwarzania słuchowego oraz zaburzenia integracji sensorycznej. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Dlaczego dziecko mnie nie słucha? Problemy w komunikacji

Często to my, jako rodzice, jesteśmy powodem, dla którego nasze dziecko nas nie słucha. Niewłaściwie dobrany sposób komunikacji, nieodpowiednie słowa czy zły ton głosu mogą sprawić, że nasza pociecha nie będzie robiła tego, o co ją prosimy.

Często to, co dla nas wydaje się oczywiste, dla dziecka może być niejasne. Zwróć uwagę na takie słowa jak:

  • trzeba,
  • musisz,
  • nie możesz,
  • powinieneś,
  • nie wolno.

 

Takie słowa brzmią mocno nawet w komunikacji między dorosłymi, a co dopiero w przypadku małych dzieci!

Zamiast rozkazywać, poproś. Nie mów: „Musisz zaraz założyć buty”. Używając próśb, zostawiasz pole do rozmowy, dzięki czemu dziecko może wyrazić swoje potrzeby. Pamiętaj, aby je zaakceptować i pokazać, że rozumiesz, co czuje. Unikaj szantażu. W ten sposób możesz tylko pogorszyć sytuację.

Twoje dziecko nie słucha? To mogą być zaburzenia przetwarzania słuchowego

Słuch i słyszenie to jeden z naszych podstawowych zmysłów, dzięki którym możemy rejestrować dźwięki z otoczenia. Natomiast słuchanie to interpretacja i nadawanie znaczenia tym dźwiękom. Oznacza to, że mimo iż dziecko może doskonale słyszeć dźwięki dookoła, może niekoniecznie je przetwarzać ani rozumieć.

Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) dotyczą tego, w jaki sposób mózg interpretuje dźwięki. Dziecko z APD może mieć normalny słuch, ale może mieć problem ze zrozumieniem tego, co słyszy, zwłaszcza w głośnym środowisku.

Po czym rozpoznać zaburzenia przetwarzania słuchowego? Oto najczęstsze objawy:

  • trudności z rozumieniem mowy w głośnym miejscu;
  • problemy z lokalizacją źródła dźwięku;
  • nierozróżnianie podobnych dźwięków;
  • słaba pamięć do tego, co ktoś powiedział;
  • częste prośby o powtórzenie wypowiedzi.

Dziecko z APD wymaga wsparcia odpowiednich specjalistów, takich jak neurologopeda czy surdologopeda. Wspierają oni właściwe przetwarzanie słuchowe oraz pomagają w komunikacji i słuchaniu.

Zaburzenia integracji sensorycznej a problemy ze słuchaniem

Jeśli Twoje dziecko nie słucha tego, co do niego mówisz, przyczyną mogą być również zaburzenia integracji sensorycznej (SI). Co to takiego? Dziecko z SI ma trudności z odbieraniem oraz reagowaniem na bodźce z otoczenia. W efekcie staje się na nie zbyt wrażliwe, co może wiązać się z nadmierną aktywnością, lub nie reagować na nie w ogóle i być bierne.

Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi mają często problemy z koncentracją. Niejednokrotnie sprawiają trudności w zachowaniu. Ponadto może pojawiać się zaburzenia mowy, problemy z równowagą, większa wrażliwość na dotyk, nadpobudliwość emocjonalna oraz inne objawy, które mogą być interpretowane jako niegrzeczne zachowanie.

W rzeczywistości jednak dziecko wymaga wsparcia. Terapia integracji sensorycznej, którą prowadzimy w naszych placówkach Winners, pozwala dzieciom lepiej przetwarzać oraz reagować na bodźce z otoczenia. Ponadto wspiera rozwój mowy, funkcje poznawcze oraz umiejętności słuchania.

Podsumowanie

Kiedy nasze dziecko nie słucha, łatwo jest popaść we frustrację. Jak się jednak okazuje, przyczyny tego zachowania mogą być znacznie bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Problemy w komunikacji, zaburzenia przetwarzania słuchowego, a nawet zaburzenia SI – to wszystko ma wpływ na rozwój naszego dziecka. Współpracując jednak z pedagogami i innymi specjalistami możemy zadbać o jego zdrowie i dobrostan.