Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

Kreatywność to umiejętność, która w dzisiejszych czasach jest bardzo ceniona na rynku pracy, a którą posiada coraz mniej osób. Wiele mówi się o tym, że technologia powoli zabija wrodzoną kreatywność u dzieci spędzających zbyt dużo czasu przed ekranem. Jak więc można wspierać i rozwijać kreatywne myślenie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Spis treści:

  1. Dlaczego kreatywność dziecka jest ważna?
  2. Jak przejawia się dziecięca kreatywność?
  3. Co robić, żeby rozwinąć kreatywność u dziecka?
  4. Jak nie ograniczać kreatywności dziecka?
  5. Podsumowanie

Dlaczego kreatywność dziecka jest ważna?

XXI wiek to czas innowacyjności. Świat ceni nowe, oryginalne rozwiązania, które potrafią zaskoczyć pomysłowym podejściem do danego zagadnienia. Osoby, które wymyślają pionierskie technologie muszą być kreatywne, aby z otwartą głową podchodzić do napotykanych wyzwań. Wszystko zaczyna się jednak już od najmłodszych lat.

Kreatywne dziecko ma dużą przewagę. Potrafi bowiem myśleć nieszablonowo i rozwiązywać różnorodne problemy znajdując ciekawe wyjście z trudnych sytuacji. Dodatkowo z łatwością łączy ono wiedzę z różnych dziedzin nauki, co znacząco wspiera jego rozwój.

Umiejętność kreatywnego myślenia otwiera też dziecko na sztukę. Mali artyści mają lepszą wyobraźnię, lubią eksperymentować i poszukiwać nowych pomysłów. To wszystko sprawia również, że dzieci są bardziej pewne siebie i odważne.

Jak przejawia się dziecięca kreatywność?

Dziecięca kreatywność to zdolność wychodzenia poza schemat. Może być ona wyrażana na wiele różnych sposobów, począwszy od zadawania niebanalnych pytań, przez oryginalne pomysły na rozwiązywanie zadań do wykonania, aż po niepowtarzalny styl ubierania się oraz twórczość artystyczną.

Kreatywność dziecka pozwala mu spędzać czas w wyjątkowy sposób. Maluch może wymyślić sobie ciekawe zabawy z użyciem nawet najprostszych przedmiotów codziennego użytku. Dla kreatywnego dziecka praca plastyczna to nie tylko rysunek na kartce, ale również fantazyjne rzeźby i ozdoby z nieoczywistych materiałów.

Co robić, żeby rozwinąć kreatywność u dziecka?

Każde małe dziecko ma naturalną predyspozycję do kreatywności. Jest to jednak umiejętność, którą trzeba nieustannie rozwijać, jeśli nie chcemy by zanikła. W jaki sposób to robić? Jak rodzice mogą wspierać kreatywność dziecka?

Jednym z najprostszych sposobów jest pozwolenie dziecku na zabawę i swobodne wyrażanie swoich pomysłów. Niezależnie od tego, czy będzie to stworzenie zasad swojej własnej gry na świeżym powietrzu, zaśpiewanie wymyślonej piosenki czy oryginalny pomysł na pracę plastyczną, kreatywność może być fantastyczną rozrywką.

Dziecko powinno czuć wsparcie i otwartość rodziców na nowości. Taka otwartość może się przejawiać również tym, że rodzice zapewniają dziecku wiele inspirujących doświadczeń i aktywności, chociażby zabierając je na wycieczki w ciekawe miejsca.

Rodzice mogą również zadawać maluchom niecodzienne i niekonwencjonalne pytania, które nie ograniczają odpowiedzi i skłaniają do abstrakcyjnego myślenia. Dziecięce zagwozdki wydają się czasem abstrakcyjne lub wręcz absurdalne, ale to właśnie również dzięki nim dzieci mogą się rozwijać.

Jak nie ograniczać kreatywności dziecka?

Wiemy już, co powinien robić rodzic wspierający kreatywność dziecka. Istnieją też jednak pewne rzeczy, od których powinien się on powstrzymać, aby nie ograniczać twórczego myślenia swojej pociechy. Czego więc nie powinno się robić, gdy chce się wspierać kreatywność dziecka?

Nie podawaj dziecku gotowych rozwiązań na tacy. Pozwól mu samodzielnie odkryć poprawne rozwiązanie zagadki lub znaleźć odpowiedź na pytanie, w ten sposób dziecko może Cię zaskoczyć nieszablonowym tokiem rozumowania.

Nie poprawiaj dziecka, jeśli nie jest to konieczne. Oczywiście, jeśli Twój maluch twierdzi, że dwa plus dwa równa się pięć, nie utwierdzaj go w błędnym przekonaniu. Jednak gdy chodzi o zadania takie jak rysowanie lub prace plastyczne, nie narzucaj dziecku lepszych rozwiązań, a na przykład zapytaj je, jak można to zrobić inaczej.

Nie obciążaj swojego dziecka codziennymi, zbyt licznymi aktywnościami pozaszkolnymi. Przeładowany plan dnia nie sprzyja kreatywności – to właśnie momenty, gdy maluch ma wolny czas i może się trochę ponudzić, skłaniają go do wymyślania nowych rzeczy. 

Podsumowanie

Kreatywność to bardzo ważna umiejętność, przydająca się zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. Rodzice powinni się więc starać, aby rozwijać ją u swoich pociech, zachęcając je do nieszablonowego myślenia, tworzenia i oryginalnych zabaw. Warto też zostawić dziecku trochę wolnego czasu na nudę, ponieważ to właśnie wtedy może ono wpaść na najlepsze i najciekawsze pomysły.