15 Sie Rodzice w przedszkolu, czyli czego dzieci uczą się od nas?
Twoje dziecko znów źle zachowywało się w przedszkolu? Pobiło koleżankę, nie przywitało się, było nieuprzejme dla cioci? Przyczyna takiego zachowania może leżeć bliżej, niż nam się wydaje. Jaką rolę odgrywają rodzice w przedszkolu? Jak nasze zachowanie wpływa na zachowanie dzieci? Dowiedz się, jak wspierać swoją pociechę i być dla niej najlepszym przykładem.
Spis treści:
- Historia o tym, jak dzieci naśladują nasze zachowanie
- Dlaczego dziecko zachowuje się tak, jak my
- Rodzice w przedszkolu – na co zwrócić uwagę?
- Podsumowanie
Historia o tym, jak dzieci naśladują nasze zachowanie
Opowiedzmy historię, którą zna pewnie każdy z nas. Był wczesny wtorek rano. Powoli dochodziła 8, kiedy pod przedszkole przyjechał Marek ze swoją córką Ewą. Tata dziewczynki był wyraźnie zdenerwowany i chciał jak najszybciej odstawić dziecko na zajęcia. W tym czasie rozmawiał przez telefon, podnosząc głos i marszcząc brwi.
Jego córka obserwowała go z niepokojem. Widziała, jak przerywa rozmowę, by zakląć pod nosem. A potem, nie patrząc na nią, otworzył drzwi i bez słowa zaprowadził ją do szatni, zostawiając ją bez pożegnania. Zwykle jednak żegnał ją uśmiechem i krótką rozmową z panią. Dziś było inaczej.
W ciągu dnia Ewa była bardziej wycofana niż zazwyczaj. Siedziała w kącie, przytulając swoją zabawkę i nie chciała bawić się z innymi dziećmi. Podczas zajęć grupowych była nieuprzejma dla swoich rówieśników oraz dla pań z przedszkola.
Kiedy po południu Ewa została odebrana przez mamę, nie pożegnała się ani z ciociami, ani z pozostałymi dziećmi.
Chociaż na pierwszy rzut oka zachowanie Ewy było niegrzeczne, stała za tym głębsza przyczyna. Dzieci czerpią wzorce zachowania od swoich rodziców, nawet jeśli dorośli nie zdają sobie z tego sprawy. Kiedy tata dziewczynki nie powiedział „dzień dobry” paniom z przedszkola, Ewa nie powiedziała „do widzenia”, wychodząc. W trakcie dnia była równie emocjonalnie niedostępna i niemiła, co jej rodzic.
Taka prosta historia, której każdy z nas mógł być świadkiem lub doświadczyć jej na własnej skórze pokazuje, jak ważne jest bycie świadomym tego, jaki przykład dajemy swoim dzieciom. Dlaczego to takie istotne?
Dlaczego dziecko zachowuje się tak jak my?
Dzieci są jak gąbki, chłoną wszystko, co dzieje się wokół nich. Młody umysł, który jest nastawiony na adaptację i uczenie się, posługuje się obserwacją i naśladownictwem. W efekcie, zachowanie naszych dzieci jest zwierciadłem nas samych.
Naśladownictwo
Zacznijmy od biologii. Naśladownictwo to podstawa uczenia się, które jest obecne u wielu gatunków zwierząt, a także u ludzi. To właśnie dzięki niemu dzieci uczą się podstawowych umiejętności, takich jak powtarzanie sylab, chodzenie czy jedzenie. Nie inaczej jest z dobrym zachowaniem i szacunkiem do innych.
Szukanie aprobaty
Ponadto dzieci, podobnie jak dorośli, szukają aprobaty. Dlatego powtarzają zauważone zachowania, aby się zaadaptować i zostać zaakceptowanym. Jeśli za czymś idzie nagroda, w postaci pochwały czy przytulenia, dziecko będzie powtarzać dane zachowanie, licząc na podobną reakcję za kolejnym razem.
Radzenie sobie z emocjami
Nie zapominajmy też o emocjach. Dzieci uczą się, jak sobie z nimi radzić, obserwując zachowanie rodziców oraz ich reakcje na stres, konflikty czy radość. Jeśli dorośli często wybuchają gniewem, dziecko może reagować w podobny sposób w przedszkolu wśród rówieśników.
Dzieci – zwierciadło rodziców
Często mówi się, że dzieci są zwierciadłem rodziców. Zgadzamy się z tym w pełni. Za tym stoi neurobiologia, a dokładniej neurony lustrzane. W prostych słowach, kiedy widzimy, jak ktoś coś robi, nasze neurony lustrzane „odtwarzają” to działanie, jakbyśmy sami je wykonali.
Neurony lustrzane odgrywają kluczową rolę w rozumieniu emocji i intencji innych osób. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie odczuwać, co inni czują poprzez ich gesty czy ekspresję twarzy. Ich aktywność jest szczególnie silna u małych dzieci, co tłumaczy, dlaczego są tak skłonne do naśladowania swoich rodziców i powtarzania zaobserwowanych zachowań.
Rodzice w przedszkolu – na co zwrócić uwagę?
Na co dzień obserwujemy różne zachowania rodziców w przedszkolu. Cieszą nas liczne gesty czułości i troski. Jednak zdarzają się dni, kiedy pod wpływem stresu, nie zwracamy uwagi na to, jak małe rzeczy mogą mieć olbrzymi wpływ na nasze pociechy. Dlatego warto o nich mówić głośno i otwarcie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Pożegnania i powitania
Zacznijmy od czegoś oczywistego, chociaż wielu rodziców zapomina o tym, jak wielką rolę ono odgrywa. Mowa o pożegnaniach i powitaniach dziecka w przedszkolu. Rodzice, którzy w pośpiechu żegnają swoje pociechy, nie zwracając na nie uwagi lub je ignorując, mogą sprawić, że ich dzieci poczują się niepewnie i zestresowane. Co więcej, mogą one również przestać witać się z ciociami i rówieśnikami.
Interakcje z ciociami z przedszkola
Zwróć uwagę, że rodzice, krytykując personel przedszkola w obecności dziecka, mogą nieświadomie uczyć swoje pociechy braku szacunku do innych. Warto jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach w przedszkolu nie ma winy jednej strony, a najczęściej poszkodowane są obie strony. Dlatego jeśli masz obawy dotyczące danej sytuacji, wyraź je w odpowiedni sposób, ale z daleka od uszu dziecka.
Reagowanie na konflikty między dziećmi
Konflikty i walka o swoje to naturalne elementy dorastania i kształtowania się charakteru. Rodzice, którzy gwałtownie reagują na konflikty między dziećmi, uczą je, że agresja to odpowiednia reakcja na problemy. Zamiast tego pamiętaj, aby zrozumieć obie strony. Konstruktywny dialog i rozmowa z pedagogiem mogą pomóc znaleźć przyczynę problemu.
Komunikacja z dzieckiem
Nie bez znaczenia jest także sposób oraz ilość czasu, jaki poświęcamy dziecku. Gdy nie rozmawiamy o tym, co działo się w przedszkolu i nie dajemy mu wystarczająco uwagi w domu, możemy nie zauważyć problemów, z jakimi się ono boryka. Poświęcanie codziennie czasu dziecku, nawet jeśli to zaledwie 1,5 godziny, ma głęboki wpływ na jego rozwój i samopoczucie.
Podsumowanie
Jako rodzice odgrywamy kluczową rolę w doświadczeniach naszych dzieci w przedszkolu. Nasze zachowanie, postawy i reakcje stanowią dla nich wzór do naśladowania. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym tego wpływu. Nasze dzieci patrzą na nas i uczą się każdego dnia. Dajmy im najlepszy możliwy przykład.