Terapia Tomatisa – na czym polega?

Terapia Tomatisa – na czym polega?

Słyszeć a słuchać to dwa różne pojęcia. Z takiego założenia wychodził również francuski lekarz oraz badacz, dr Alfred Tomatis. Stworzył on unikalną metodę terapeutyczną – terapię Tomatisa. Nie tylko wspomaga ona komunikację i rozwój mowy, ale także poprawia zdolności słuchowe i koncentrację. Dowiedz się, na czym ona polega i w jaki sposób może być wykorzystana, aby poprawić jakość życia dziecka.

Spis treści:

  1. Czym jest terapia Tomatisa?
  2. Jakie są wskazania do terapii Tomatisa?
  3. Zastosowanie terapii Tomatisa
  4. Czy metoda Tomatisa jest skuteczna?
  5. Podsumowanie

Czym jest terapia Tomatisa?

Doktor Alfred Tomatis podczas swojej kariery doszedł do wniosku, że słyszenie ma charakter bierny. Z kolei słuchanie wymaga już zaangażowania świadomości. Dlatego jest czynnością, którą można trenować.

W ten sposób powstała unikalna terapia Tomatisa. Polega ona na stymulowaniu ucha środkowego oraz mózgu za pomocą dźwięków o różnych częstotliwościach. W tym celu często wykorzystuje się muzykę klasyczną lub ludzką mowę.

Dźwięki te są dostosowane do specyficznych potrzeb pacjenta. Mają one na celu poprawę zdolności słuchowych i mowy. Ponadto pozytywnie wpływają na ogólną równowagę emocjonalną i funkcjonowanie poznawcze.

Metoda ta zakłada, że poprzez odpowiednią stymulację można “wytrenować” ucho i mózg do lepszego przetwarzania dźwięków i informacji słuchowych. Dzięki temu dziecko lub dorosły może przezwyciężyć swoje problemy z uczeniem się, komunikacją czy zaburzeniami słuchowymi.

Jakie są wskazania do terapii Tomatisa?

Terapia Tomatisa jest polecana osobom w różnym wieku – zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Może być szczególnie pomocna dla osób:

  • z zaburzeniami przetwarzania słuchowego – objawiają się one trudnościami w rozumieniu dłuższych zdań i pytań, trudnościami w lokalizacji dźwięków czy opóźnionym rozwojem mowy;
  • z problemami w nauce i koncentracji – terapia Tomatisa może pomóc w poprawie koncentracji i skupienia poprzez odpowiednią stymulację mózgu;
  • z opóźnionym rozwojem mowy – zaburzenia rozróżniania głosek mogą być powodem opóźnionego rozwoju mowy. Terapia Tomatisa pomaga w analizie słuchowej i syntezie słyszanych głosek;
  • z autyzmem czy innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu – Terapia Tomatisa może wspomóc rozwój społeczny u osób ze spektrum autyzmu, pomagając w lepszym przetwarzaniu bodźców słuchowych i w interakcjach społecznych,
  • z zaburzeniami lękowymi czy depresją – metoda dr. Tomatisa wpływa także na równowagę emocjonalną, dlatego znajduje zastosowanie podczas leczenia stanów lękowych czy depresji.

Zastosowanie terapii Tomatisa

Terapia Tomatisa może pomóc w koncentracji, percepcji słuchowej czy redukcji objawów nadpobudliwości. Jest jedną z metod terapeutycznych, które odnajdują zastosowanie w wielu obszarach. Kiedy może być najbardziej przydatna?

Problemy z koncentracją

Terapia Tomatisa pomaga w regulacji aktywności mózgu związanej z uwagą, co jest kluczowe dla lepszego skupienia się na zadaniach. Ta metoda może się więc przyczynić do efektywniejszej organizacji i planowania działań.

Co więcej, kontrast dźwięków stosowanych podczas metody Tomatisa utrzymuje mózg w stanie pobudzenia. Dzięki temu poprawia się zdolność podzielności uwagi i koncentracji na wykonywanych działaniach.

Problemy logopedyczne

Czy wiesz, że problemy logopedyczne często zaczynają się od problemów związanych z przetwarzaniem słuchowym? Kiedy dziecko nieprawidłowo przetwarza mowę, może mieć problemy artykulacyjne, a do tego wykazywać niechęć do komunikowania się z otoczeniem.

Terapia Tomatisa może skutecznie zachęcić dziecko do mówienia. Przede wszystkim zaś pomaga w prawidłowym przetwarzaniu mowy, co jest niezbędne, aby pokonać trudności logopedyczne.

Problemy z motoryką

Chociaż terapia Tomatisa jest skupiona wokół stymulacji ucha oraz mózgu, ma ona znaczący wpływ na małą i dużą motorykę. Jak to możliwe? W uchu środkowym mieści się przedsionek. Jest to organ, który odpowiada za równowagę i koordynację ruchową.

Jeśli przedsionek nie jest prawidłowo ukształtowany, dziecko może często się potykać, a także mieć problemy w rozumieniu i organizacji przestrzeni wokół siebie. Z tego powodu terapia Tomatisa może wpływać na lepszą integrację sensoryczną, a co za tym idzie – na lepszą koordynację i kontrolę ruchową.

Czy metoda Tomatisa jest skuteczna?

Słuch i przetwarzanie dźwięków odgrywają ważną rolę w zdolnościach poznawczych oraz w rozwoju mowy i komunikacji. Chociaż dziś jest to dla wielu specjalistów oczywiste, jeszcze w poprzednim wieku tak nie było.

Dopiero doktor Alfred Tomatis w połowie lat 50. ubiegłego wieku zajął się tą tematyką. Odkrył on relacje, jakie występują między słuchaniem a komunikowaniem się. Jego odkrycie zostało następnie potwierdzone w laboratorium fizjologicznym na Sorbonie, a następnie przedstawione we Francuskiej Akademii Nauk i Akademii Medycznej.

Podczas swoich badań doktor Tomatis rozwinął metodę, która umożliwia poprawę komunikacji i koncentracji właśnie poprzez sesje słuchowe. Tego rodzaju trening ułatwia nie tylko naukę, ale również pomaga w problemach związanych z motoryką czy mówieniem.

Podsumowanie

Nawet 90% przekazów sensorycznych, które docierają do mózgu, angażuje ucho. Dlatego terapia Tomatisa może przynieść tak wiele korzyści dzieciom i dorosłym, którzy mają problemy z przetwarzaniem słuchowym, mową czy koncentracją. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty przynosi ona w połączeniu z innymi formami terapii oraz pod opieką doświadczonego specjalisty.