Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla dzieci w przedszkolu?

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla dzieci w przedszkolu?

Każdy rodzic pragnie tego, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Kluczem do tego jest aktywność fizyczna, która jest szczególnie ważna w okresie przedszkolnym. Dlaczego? Dowiedz się, jak ruch wpływa na rozwój dziecka.

Spis treści:

  1. Sportowe przedszkole
  2. Aktywność fizyczna dzieci jest ważniejsza niż się wydaje
  3. Znaczenie aktywności fizycznej dla rozwoju dziecka
  4. Aktywność fizyczna a rozwój umysłowy
  5. Jak zachęcić dziecko do ruchu?
  6. Podsumowanie

Sportowe przedszkole

Gdyby ktoś zapytał się, jakie są główne filary przedszkoli Winners, które sprawiają, że dzieci tak chętnie spędzają w nich czas, a rodzice są nie tylko zadowoleni, ale i dumni ze swoich pociech, odpowiedzielibyśmy, że stoi za tym aktywność fizyczna. Dzięki niej możemy kształtować i wspierać rozwój fizyczny oraz psychiczny dziecka.

W przedszkolach Winners najmłodsi każdego dnia mają możliwość wykonywania ćwiczeń w różnych formach, w tym gier i zabaw.

Co więcej, w naszej praktyce wykorzystujemy metodę ruchu Weroniki Sherbone. Łączy ona poruszanie się z kontaktem emocjonalnym, fizycznym i społecznym. Wszystko to zaś odbywa się w przyjaznej atmosferze.

Dowiedz się więcej: Przedszkole z zajęciami sportowymi.

Aktywność fizyczna dzieci jest ważniejsza niż się wydaje

Przez pierwsze lata życia, od 1. do 3. roku, dziecko przejawia spontaniczną aktywność ruchową. Niezwykle ważne jest wtedy, aby stworzyć mu odpowiednie warunki w domu, na dworze, a także w żłobku czy przedszkolu. Bieganie, wspinanie się, pokonywanie przeszkód… Jako rodzice doskonale wiecie, że dziecko w tym wieku nie potrafi usiedzieć w miejscu. To jest całkowicie normalne i warto je wesprzeć, dbając o jego prawidłowy rozwój.

Z wiekiem, aktywność fizyczna nie maleje. W okresie przedszkolnym dziecko także potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu i zabawy. Dzięki temu możemy dbać o jego rozwój fizyczny, prawidłową postawę ciała oraz kształtować wzorce i nawyki, które później pomogą w interakcjach z otoczeniem oraz w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Równie ważne są późniejsze lata rozwoju dziecka, czyli okres między 10. a 17. rokiem życia. Wtedy formuje się ponad 30% szkieletu. Jest to także czas, kiedy kości są najbardziej wrażliwe.

Inwestowanie w aktywność fizyczną dzieci od najmłodszych lat przynosi długotrwałe korzyści dla ich zdrowia i dobrostanu. Nie tylko wspiera koordynację ruchową, ale również poprawia zdrowie psychiczne, umiejętności społeczne oraz predyspozycje do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia w dorosłości.

Znaczenie aktywności fizycznej dla rozwoju dziecka

Poznaj główne korzyści, jakie dziecko czerpie z aktywności fizycznej.

Rozwój mięśni i kości

Regularne ćwiczenia pomagają we wzmacnianiu kości oraz mięśni, co jest ważne dla zdrowia fizycznego w dorosłym życiu. Skakanie, bieganie czy gry zespołowe są niezbędne już od najmłodszych lat, aby zadbać o prawidłowy rozwój młodego organizmu.

Aktywność fizyczna stymuluje wzrastanie kości, wzmacnia stawy oraz zapobiega wadom postawy. Co więcej, przyczynia się do lepszego ukrwienia i przyrostu mięśni.

Poprawa zdolności motorycznych

Ćwiczenia rozwijają także koordynację ruchową, równowagę i zwinność. Aktywności takie jak bieganie, skakanie czy pływanie są doskonałym sposobem na rozwijanie koordynacji oraz siły. Gry zespołowe, takie jak piłka nożna czy koszykówka, mogą dodatkowo wspierać zdolności zespołowe i koordynację.

Rozwój społeczny i umysłowy

Aktywność fizyczna wpływa również na rozwój społeczny. To właśnie poprzez zabawę z rówieśnikami uczymy się współpracy, dzielenia się i empatii. Są one niezbędne do późniejszego nawiązywania relacji, a także adaptacji do otoczenia.

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga w radzeniu sobie z emocjami, redukuje stres i poprawia samopoczucie.

Jak zachęcić dziecko do ruchu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w wieku 5-17 lat powinny wykonywać ćwiczenia fizyczne o średniej i zwiększonej intensywności przez co najmniej godzinę dziennie. Z kolei 3 razy tygodniowo zaleca się 30 minut intensywnych ćwiczeń. Jak zachęcić dziecko do ruchu?

W przedszkolach Winners uczymy dzieci, że aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem edukacji. Tym samym dbamy o wypracowanie zdrowych nawyków, które pomogą maluchom w późniejszych latach.

Wiemy jednak, jak trudno jest czasami zapewnić dziecku wystarczająco ruchu. Możemy jednak zadbać o to, aby stworzyć mu odpowiednie warunki do uprawiania sportu.

Przede wszystkim zaczynamy od zabawy. Dzieci uwielbiają się bawić. Wykorzystaj gry, takie jak chowanie się, które naturalnie motywują je do ruchu.

Warto również, aby sport uprawiać razem. Wspólne granie w piłkę czy jeżdżenie na rowerze nie tylko aktywuje, ale również zbliża rodziców z dziećmi.

Podsumowanie

W świecie smartfonów, tabletów i gier komputerowych, aktywność fizyczna jest niezbędna, aby zapewnić dziecku zdrowy i prawidłowy rozwój. Koordynacja ruchowa, praca zespołowa czy radzenie sobie ze stresem to tylko niektóre korzyści ruchu. Dbajmy więc o to, by nasze dzieci miały możliwość codziennego ruchu, który zaowocuje w przyszłości.