Hejt w internecie, czyli mama mamie wilkiem

Hejt w internecie, czyli mama mamie wilkiem

Hejt w internecie to zjawisko, z którym zmagamy się od wielu lat. Negatywne komentarze i naśmiewanie się z innych użytkowników może nam się kojarzyć przede wszystkim z nastolatkami, którzy w tym trudnym wieku często wyładowują w ten sposób negatywne emocje. Niestety, problem ten coraz częściej dotyczy również mam. Na czym polega zjawisko hejtu wśród matek i jak sobie z nim radzić?

Spis treści:

  1. Hejtujące matki – na czym polega hejt w internecie?
  2. Dlaczego matki krytykują się w internecie?
  3. Czego najczęściej dotyczy hejt wśród matek?
  4. Jak radzić sobie z hejtem w internecie?
  5. Podsumowanie

Hejtujące matki – na czym polega hejt w internecie?

W mediach społecznościowych powstaje wiele grup łączących ludzi o takich samych pasjach, zainteresowaniach lub po prostu znajdujących się w podobnych sytuacjach. Takie internetowe społeczności to często miejsce do ciekawych dyskusji, wymieniania się doświadczeniami czy też szukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. 

Mamy, szczególnie młode, dołączają nieraz do takich grup, by uzyskać wsparcie lub cenne wskazówki w trudnych sytuacjach. Zadają na forum pytania lub proszą o opinie, z nadzieją, że uda im się otrzymać pomoc. Taka przestrzeń jest szczególnie cenna dla kobiet, które nie mają wśród rodziny czy znajomych innych mam, z którymi mogłyby porozmawiać na ważne tematy dotyczące rodzicielstwa.

Niestety, nierzadko zdarza się, że tego typu grupy mają również swoją ciemną stronę. Niektóre matki piszą obraźliwe komentarze pod zadanymi pytaniami, wylewając na inne kobiety wiadro pomyj, krytykując ich zachowanie lub brak wiedzy w określonym aspekcie. “Co z Ciebie za matka?!” to tekst, którego żadna mama nie chciałaby usłyszeć.

Dlaczego matki krytykują się w internecie?

Hejt w internecie może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Kobiety, które obrażają inne matki, często dają w ten sposób upust swoim negatywnym emocjom i uczuciom, z którymi sobie nie radzą. Gorszy dzień lub nagromadzenie problemów nie powinny być jednak motywacją do obrażania internautów, tak samo jak wcześniejsze doświadczenie hejtu ze strony innych mam. Zdecydowanie nie jest to dobry sposób na radzenie sobie ze złością.

Innym powodem hejtu wśród matek w internecie jest również poczucie anonimowości. Nie znając osoby po drugiej stronie ekranu i wiedząc, że samemu można ukryć się za zdjęciem profilowym lub tajemniczym nickiem, wiele kobiet nie czuje potrzeby hamowania się przed obraźliwymi zachowaniami. Padają więc wtedy słowa, które w realnej rzeczywistości nigdy by nie padły, a w świecie wirtualnym są niestety codziennością.

Czego najczęściej dotyczy hejt wśród matek?

Hejt w internetowych grupach dla mam może dotyczyć przeróżnych tematów. Często drażliwymi kwestiami są sprawy, które zależą tylko i wyłącznie od rodziców dziecka. Opinie na dany temat mogą się znacząco różnić, jednak wiele użytkowniczek żywi przekonanie, że tylko ich sposób patrzenia na macierzyństwo jest prawidłowy. 

Czego więc może dotyczyć hejt wśród mam w internecie? Jedna grupa tematów to sprawy bezpośrednio związane z dzieckiem i opieką nad nim. Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym, różne metody usypiania, dbanie o zdrowie, rozszerzanie diety to tylko część powodów do internetowej kłótni. Kolejne to urlop wychowawczy, łączenie macierzyństwa z pracą, a nawet wybór konkretnych wózków czy produktów dla dzieci. Hejt niestety często dotyczy też wyglądu mam, ich ubrania, fryzury czy makijażu.

Jak radzić sobie z hejtem w internecie?

Z pewnością łatwiej jest to powiedzieć, a trudniej zrobić, ale podstawowa zasada w przypadku hejtu w internecie to zachowanie spokoju i dystansu do obraźliwych słów. Należy znać swoją wartość i pamiętać, że za negatywnym komentarzem często stoi osoba, która nie radzi sobie ze swoimi emocjami i daje im w ten sposób upust.

A czy jest jakaś konkretna rzecz, którą możemy zrobić, żeby pozytywnie wpłynąć na poprawę atmosfery w grupach online? Niektórzy radzą, by zgłaszać obraźliwe wiadomości i użytkowników, którzy biorą sobie innych na celownik. Można też własnymi komentarzami łagodzić gorące dyskusje i stawać w obronie innych mam. Warto pamiętać, że ostatecznym rozwiązaniem jest też zawsze możliwość wyjścia z grupy.

Podsumowanie

Internetowy hejt wśród mam będzie istniał prawdopodobnie tak długo, jak same grupy online, w których są one aktywne. Niestety prawie każdy temat dotyczący rodzicielstwa może wywołać burzę i falę negatywnych komentarzy. Warto więc zastanowić się, czy udzielanie się w takiej grupie przynosi więcej korzyści czy może szkód. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na pozostanie na forum, pamiętaj, skąd bierze się hejt i nie pozwól, by wpędził Cię on w czarne myśli.