24 Paź Objawy przebodźcowania dziecka – jak je rozpoznać?
Gry, zabawki, internet, nauka, telewizja, treningi, szkoła… współczesne dzieci są narażone na wiele bodźców. W efekcie mogą reagować zbyt emocjonalnie na zwykłe dźwięki, zapachy czy dotyk. Mogą to być objawy przebodźcowania. Dowiedz się, jak je rozpoznać, jakie są ich przyczyny oraz, co najważniejsze, jak pomóc swojemu dziecku.
Spis treści:
- Czym jest przebodźcowanie?
- Najczęstsze objawy przebodźcowania dziecka
- Jakie są przyczyny przebodźcowania?
- Jak pomóc swojemu dziecku?
- Terapia sensoryczna – kiedy jest potrzebna?
- Podsumowanie
Czym jest przebodźcowanie?
Jako dorośli zapewne nie raz odczuwaliśmy ten stan. Zbyt duża ilość bodźców jest dla nas przytłaczająca. Stajemy się drażliwi, mamy problemy z koncentracją oraz z zasypianiem. A co z naszymi dziećmi?
Obecnie dzieci są narażone na wiele bodźców z otoczenia. Ich liczba jest znacznie większa niż w przeszłości. Wpływa na to nie tylko elektronika, ale także nadmiar obowiązków i brak bliskości z rodzicami. Wszystko to przekracza dziecięcą zdolność do przetwarzania i adaptacji, wywołując szereg konsekwencji, o których napisaliśmy w dalszej części artykułu.
Dzieci są szczególnie wrażliwe na przebodźcowanie ze względu na rozwijający się układ nerwowy i mniejszą zdolność do radzenia sobie z wieloma bodźcami jednocześnie. Pamiętajmy, że dla niemowląt i małych dzieci nawet codzienne czynności mogą prowadzić do przebodźcowania, ponieważ wiele doświadczeń jest dla nich czymś nowym i nieznanym. Jak rozpoznać, że bodźców jest za dużo?
Najczęstsze objawy przebodźcowania dziecka
W dzisiejszych czasach dzieci są narażone na mnóstwo bodźców – od technologii po nadmiar aktywności. Czasem może to prowadzić do przebodźcowania. Jak rozpoznać, że Twoje dziecko jest przebodźcowane? Oto najczęstsze objawy:
- Nadpobudliwość – przebodźcowane dziecko bywa niespokojne i nadpobudliwe. Wykazuje nadmierną energię, często nie może usiedzieć w jednym miejscu;
- Zmiany nastroju – nagłe wybuchy gniewu, płaczu lub frustracji, często bez wyraźnej przyczyny;
- Problemy z koncentracją – trudności w skupieniu i utrzymaniu uwagi na wykonywanej czynności;
- Bezsenność – dziecko ma trudności z zasypianiem, często budzi się w nocy, ma niespokojny i przerywany sen;
- Wycofanie się – zdarza się, że dziecko może częściej szukać chwil samotności, chować się w swoim pokoju lub innych miejscach, gdzie czuje się bezpieczne i spokojne;
- Zwiększona wrażliwość sensoryczna – objawem przebodźcowania dziecka jest również zwiększona wrażliwość na bodźce takie jak światło, dźwięk czy dotyk.
Jeśli zauważysz kilka z powyższych objawów u swojego dziecka, warto zastanowić się, czy nie jest ono narażone na zbyt wiele bodźców. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Dowiedz się, czego unikać, aby zadbać o zdrowie i komfort dziecka.
Jakie są przyczyny przebodźcowania?
Chociaż na przebodźcowanie wpływa wiele czynników, postaramy się wymienić te, które występują najczęściej. Należą do nich:
- nadmiar technologii
- gry, filmy, media społecznościowe
- zbyt wiele zajęć pozaszkolnych
- presja szkolna i społeczna
- brak codziennej rutyny
- stres i konflikty w domu
- duże zmiany w życiu
- traumatyczne przeżycia
Gdy zidentyfikujesz przyczyny przebodźcowania u dziecka, łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie i zapewnić mu wsparcie. Jak mu pomóc? Napisaliśmy o tym w dalszej części.
Jak pomóc swojemu dziecku?
Rozpoznanie objawów przebodźcowania u dziecka to jedno. Kluczowe jest jednak podjęcie odpowiednich kroków, które pomogą mu w radzeniu sobie z bodźcami i ich prawidłowym przetwarzaniu.
Zmniejsz ilość bodźców
To pierwszy krok, od którego warto zacząć. W tym celu ogranicz czas spędzany przed ekranem. Ustal konkretne godziny, kiedy dziecko może spędzać czas przed komputerem lub tabletem. Jednocześnie zachęcaj je do innych form aktywności, takich jak czytanie książek czy zabawy na świeżym powietrzu.
Zmniejsz również ilość bodźców z otoczenia. Możesz używać delikatnego oświetlenia, usunąć hałaśliwe zabawki lub wyciszyć dźwięki w telefonie czy komputerze.
Regularność i przewidywalność mogą pomóc dziecku poczuć się bezpieczniej. Spróbuj utrzymać stały plan dnia, z określonymi porami posiłków, zabawy i snu. Uwzględnij w nim również czas spędzony z rodzicami i wspólne aktywności.
Pozwól dziecku na odpoczynek
Pomagaj dziecku znaleźć spokojne aktywności, które pomogą mu się zrelaksować. Może to być malowanie, zabawa czy czytanie książek. Dbaj również o regularny sen. Stałe pory kładzenia się do łóżka i wstawania pozwolą wprowadzić zdrową rutynę.
Regularny ruch, taki jak spacer, jazda na rowerze czy taniec, również jest formą odpoczynku. Dziecko może wtedy pozbyć się nadmiaru energii i stresu. Warto wykorzystać taką okazję do spędzania wartościowego czasu razem.
Wspieraj aktywność fizyczną
Przedszkola WinnERS stawiają w na aktywność fizyczną z wielu powodów. Przede wszystkim kształtujemy prawidłowe nawyki oraz dbamy o zdrowie naszych podopiecznych. Istnieje jednak jeszcze inna przyczyna, dla której sport zajmuje u nas szczególne miejsce.
Codzienny wysiłek pomaga zredukować stres. Ponadto trening fizyczny poprawia działanie całego układu nerwowego, pobudza mózg, zapewnia lepsze dotlenienie i większy przepływ krwi. Tym samym aktywność fizyczna pozwala zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, a jednocześnie pomaga dziecku poradzić sobie z przebodźcowaniem.
Sprawdź naszą ofertę zajęć w przedszkolach WinnERS
Terapia integracji sensorycznej – kiedy jest potrzebna?
Terapia integracji sensorycznej (SI) skupia się na pomocy dzieciom w przetwarzaniu bodźców sensorycznych, takich jak dotyk, ruch, dźwięk czy światło. Poprzez serię ćwiczeń i zabaw terapeuci pomagają maluchom rozwijać umiejętności potrzebne do prawidłowej adaptacji w społeczeństwie i reagowania na różnorodne bodźce.
Terapia SI może przypominać zwykłą zabawę. Jednak wszystko jest dokładnie przemyślane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka. Z takiego wsparcia mogą skorzystać podopieczni naszych przedszkoli WinnERS.
Na czym polegają takie zajęcia?
Przykładowo, podczas zajęć z terapii SI dzieci mogą bawić się piaskiem. Ta niepozorna zabawa ma za zadanie stymulację układu dotykowego oraz czucia głębokiego. Dzięki temu dziecko może lepiej odbierać bodźce związane z dotykiem.
Zabawy na świeżym powietrzu, np. w lesie, również są wskazane. Kontakt z przyrodą to mnogość bodźców, w tym zapachów, dźwięków czy dotyku. Przytulanie się do drzew, chodzenie po leśnym runie czy bujanie się na gałęzi rozwija ogólną sprawność motoryczną, a jednocześnie wspiera integrację sensoryczną.
Podsumowanie
Pamiętaj, że z przebodźcowania się nie wyrasta. Zakamuflowane problemy wciąż są problemami. Mogą tylko objawiać się w inny sposób niż u osób dorosłych. Dlatego jeśli zauważasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z nadmierną ilością bodźców, skontaktuj się ze specjalistą. Terapia SI oraz dostosowanie codziennych aktywności zapewnią dziecku odpowiednie wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa.