16 Sty Otyłość u dzieci – przyczyny, zapobieganie i leczenie
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która w ostatnich latach dotyka coraz więcej osób, w tym niestety również dzieci. Skąd się ona bierze i dlaczego jest zagrożeniem? Jak pomóc dziecku z nadwagą i jaką rolę odgrywa w tym zakresie przedszkole? Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać odpowiedzi na te pytania.
Spis treści:
- Otyłość u dzieci to poważny problem
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Jak zapobiegać otyłości?
- Zdrowe żywienie w przedszkolu
- Podsumowanie
Otyłość u dzieci to poważny problem
Problem otyłości u dorosłych jest powszechnie znany i badany od lat. Inaczej jest jednak w przypadku występowania tej choroby u dzieci, ponieważ zjawisko to przybrało na sile dopiero w ostatnim czasie.
Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości podaje, że nadwaga dotyczy aż 12,2% chłopców i 10% dziewcząt w wieku przedszkolnym. To sprawia, że Polska znajduje się na 8. miejscu w Europie pod względem otyłości zdiagnozowanej u dzieci.
Otyłość u dzieci to poważny problem, który przekłada się na problemy zdrowotne już od najmłodszych lat, a także w późniejszym dorosłym życiu. Do najczęstszych schorzeń spowodowanych zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej należą nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe i zaburzenia układu kostno-stawowego oraz bezdechy senne.
Ponadto dzieci z nadwagą mają tendencję do niskiej samooceny i braku pewności siebie. Nieprawidłowa masa ciała może wywoływać kompleksy i obawy o brak akceptacji wśród rówieśników, a to oznacza, że ma ona przełożenie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
Przyczyny otyłości u dzieci
Otyłość u dzieci nie powstaje z dnia na dzień, ale jest procesem długotrwałym. Do jej przyczyn zalicza się między innymi:
- Nieprawidłowe odżywianie. Przyjmowanie za dużej ilości tłuszczów i cukrów, dieta wysokokaloryczna i oparta na żywności wysokoprzetworzonej przyczyniają się do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Zły wpływ na wagę ma też nieregularne spożywanie posiłków.
- Brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia spowalnia przemianę materii i powoduje, że nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w organizmie, a także prowadzi do innych schorzeń, np. problemów z kręgosłupem.
- Czynniki genetyczne. Nawet u 1/3 populacji można zaobserwować występowanie predyspozycji do gromadzenia tkanki tłuszczowej w nadmiernej ilości. W przypadku odziedziczenia takiej cechy warto poświęcić wyjątkową uwagę profilaktyce otyłości.
- Do powstawania nadwagi może się przyczyniać także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Wymaga ono konsultacji medycznej i nadzoru lekarza.
Wymienione przyczyny otyłości u dzieci mogą się na siebie nakładać. Warto być świadomym, co wywołuje nadwagę, aby móc lepiej jej zapobiegać i przeciwdziałać.
Jak zapobiegać otyłości?
Problemom związanym z nadwagą można jednak zapobiegać. Dlatego tak ważna jest profilaktyka otyłości u dzieci. Kluczowe znaczenie mają zatem działania edukacyjne dotyczące zagadnień takich jak zrównoważona dieta oraz aktywność fizyczna. Zdrowy styl życia może zdecydowanie pomóc w zmniejszeniu ryzyka otyłości.
Jeśli jednak nie uda nam się zapobiec problemowi nadwagi i zauważymy ją u naszego dziecka, należy koniecznie podjąć odpowiednie działania. Na czym polega leczenie otyłości u dzieci?
Ważnym elementem leczenia otyłości jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej, która przyspiesza przemianę materii i poprawia wydolność organizmu. Należy również ograniczyć liczbę spożywanych kalorii. Pomaga w tym rezygnacja z posiłków typu fast food i słodzonych, gazowanych napojów. Warto je zastąpić świeżymi warzywami i owocami.
Zdrowe żywienie w przedszkolu
Dzieci zdobywają w przedszkolu cenną i przydatną wiedzę o różnych aspektach życia, w tym również o zdrowiu. Edukacja żywieniowa pełni bardzo ważną rolę w profilaktyce otyłości, dlatego w przedszkolach Winners, podczas warsztatów, zabaw i konkursów uczymy dzieci podstaw prawidłowego odżywiania.
Zdrowe i zbilansowane posiłki w placówce edukacyjnej to podstawa. Przedszkole powinno więc zapewniać dzieciom smaczne śniadania, obiady i podwieczorki, które dostarczą im energii niezbędnej do nauki i zabawy oraz potrzebnych wartości odżywczych.
W przedszkolach Winners do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Bierzemy pod uwagę wszelkie alergie i nietolerancje pokarmowe, a dietę konsultujemy z rodzicami i specjalistami. Współpracujemy z dietetykiem, żeby jak najlepiej dbać o potrzeby żywieniowe wszystkich naszych podopiecznych. Zdrowe posiłki w jadłospisie pozwalają nam już od najmłodszych lat kształtować u dzieci dobre nawyki żywieniowe.
Podsumowanie
Otyłość u dzieci jest poważnym problemem, który może wywoływać wiele dalszych komplikacji zdrowotnych. Należy jej więc przeciwdziałać, dbając o zbilansowane posiłki i aktywność fizyczną. W przedszkolach Winners wiemy, jak ważne jest zdrowie, dlatego współpracujemy z dietetykiem, prowadzimy edukację żywieniową i indywidualnie podchodzimy do każdego dziecka i jego potrzeb w zakresie diety.