01 Maj Skąd się bierze brak cierpliwości do dziecka? Jak sobie z nim poradzić?
Rodzicielstwo jest jednym z najpiękniejszych, a jednocześnie jednym z najbardziej wymagających zadań, z którymi możemy się zmierzyć. Brak cierpliwości do dziecka to wyzwanie, przed którym staje niejedna matka lub tata. Przyjrzyjmy się, skąd się ono bierze. Jak sobie poradzić z negatywnymi emocjami i gdzie szukać wsparcia? Dowiedz się tego w naszym artykule.
Spis treści:
- Skąd się bierze brak cierpliwości do dziecka?
- Czy dziecko robi Ci na złość?
- Jak sobie poradzić z brakiem cierpliwości do dziecka?
- Podsumowanie
Skąd się bierze brak cierpliwości do dziecka?
Brak cierpliwości to zazwyczaj przejściowe uczucie, któremu może towarzyszyć wiele intensywnych emocji. Jego przyczyny zaś mogą być różnorodne. Warto je zrozumieć, aby wiedzieć, jak sobie poradzić z takim stanem.
Jedną z pierwszych przyczyn jest wyczerpanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Chroniczne zmęczenie, niedobór snu oraz brak czasu na regenerację prowadzą do tego, że brakuje nam cierpliwości do innych, a także do wychowania dziecka.
Innym powodem jest społeczna presja oraz oczekiwania, jakie sami na siebie nakładamy. Wielu rodziców odczuwa presję, by być „idealnym”. Nie zawsze jednak nasze cele są realistyczne. W efekcie możemy odczuwać frustrację, gdy coś nie idzie po naszej myśli.
Kolejną częstą przyczyną odczuwania braku cierpliwości do dziecka jest brak wsparcia. Rodzice, którzy nie mają wystarczającej pomocy od partnera, rodziny czy przyjaciół, mogą czuć się przeciążeni. To szybka droga do przemęczenia, o którym pisaliśmy kilka akapitów wyżej.
Na koniec warto pamiętać, że cierpliwość w stosunku do dzieci determinuje nasze spostrzeżenie. Kiedy mamy problemy w pracy, konflikty z bliskimi czy trudności finansowe, możemy szybciej popadać w złość oraz frustrację.
Czy dziecko robi Ci na złość?
Jest to częste pytanie, które sobie zadają rodzice. Ważne jest, aby zrozumieć, że dzieci rzadko zachowują się źle z premedytacją. Często ich działania są sposobem na odkrywanie świata lub sposobem na wyrażenie emocji, których jeszcze nie potrafią odpowiednio kontrolować.
Tym samym fakt, że dziecko rzuca zabawkami po pokoju, nie chce się ubrać lub po prostu nie słucha, nie jest spowodowany jego złą wolą. Być może stoją za tym jeszcze inne przyczyny, takie jak brak integracji sensorycznej. Brak uwagi, nadpobudliwość oraz nadwrażliwość na dotyk to częste objawy. W takich przypadkach pomocna jest terapia SI.
Wiele dzieci ma problemy z integracją sensoryczną. Kluczowe jest jednak ich rozpoznanie. Dlatego w naszych przedszkolach Winners prowadzimy specjalnie zajęcia i terapie, które są dostosowane do potrzeb każdego dziecka.
Jak sobie poradzić z brakiem cierpliwości do dziecka?
Każdemu z nas może się zdarzyć sytuacja, kiedy zabraknie cierpliwości do dziecka. Zamiast się o to obwiniać, warto zobaczyć, jak sobie radzić w takich przypadkach. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.
Po pierwsze, zadbaj o siebie
Jak już pisaliśmy, Twoje samopoczucie odgrywa ogromną rolę i jest kluczowe w reakcji na dziecko. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać przede wszystkim o siebie. Odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta oraz czas na relaks to niezbędne elementy, które powinny znaleźć się w Twoim dniu. Pamiętaj, że nawet jako matka wciąż jesteś człowiekiem. Chcąc jak najlepiej zadbać o dziecko, zadbaj najpierw o siebie. Nie tylko lepiej się poczujesz i będziesz mieć większe pokłady cierpliwości, ale również dasz dobry przykład.
Poproś o pomoc najbliższych
To niejako kontynuacja poprzedniego wątku. Wychowywanie dziecka absorbuje czas. Samemu jest niezwykle ciężko zająć się wszystkimi jego potrzebami, a tym bardziej o swoje własne. Dlatego nie bój się prosić o pomoc rodzinę i najbliższych. Partner, rodzina czy przyjaciele mogą oferować pomoc w opiece nad dzieckiem, co daje Ci możliwość naładowania baterii.
Zmień perspektywę
Dzieci często działają pod wpływem impulsu, nie mając jeszcze rozwiniętych umiejętności radzenia sobie z emocjami. Niektóre zachowania zaś mogą wynikać z głębszych problemów takich jak ADHD czy zaburzenia integracji sensorycznych. Warto o tym pamiętać i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą.
Naucz się relaksować i radzić sobie ze stresem
Medytacja, spacery, głębokie oddychanie, a może po prostu chwila ciszy? Warto mieć wyrobione techniki radzenia sobie ze stresem. Kiedy zaś potrzebujesz opanować emocje, spróbuj policzyć do dziesięciu lub znajdź inny sposób, który pomoże Ci zmniejszyć napięcie.
Podsumowanie
Brak cierpliwości do dziecka to wcale nie jest powód, dla którego możesz określić siebie złą matką lub złym ojcem. W wielu przypadkach jest to efekt przemęczenia oraz stresu. Pamiętaj, że dzieci ciągle się uczą i dopiero poznają zasady tego świata. Dlatego ich zachowanie często nie jest celowe, a wynika z braku wiedzy i doświadczenia. Tym samym niezwykle ważne jest wiedzieć, jak sobie poradzić w takich sytuacjach oraz umieć poprosić o pomoc, kiedy tego potrzebujemy. Dzięki temu poprawimy jakość życia całej naszej rodziny.