Uparte dziecko – jak sobie z nim radzić?

Uparte dziecko – jak sobie z nim radzić?

Upór może być dobry, gdy pomaga dążyć do celu i motywuje do działania, jednak niestety najczęściej kojarzy się on negatywnie. Zbyt duży upór objawia się bowiem stawianiem na swoim bez względu na okoliczności, niesłuchaniem innych i odrzucaniem ich porad. Takie zachowania mogą wywoływać problemy, zwłaszcza jeśli dotyczą dziecka, które nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy o świecie, aby samodzielnie podejmować wszystkie decyzje. Jak poradzić sobie z małym uparciuchem? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Złośliwość czy niezależność – dlaczego dziecko jest uparte?
  2. Jak radzić sobie z upartym dzieckiem?
  3. Problem z upartym dzieckiem? Zachowaj spokój
  4. Podsumowanie

Złośliwość czy niezależność – dlaczego dziecko jest uparte?

Uparte dziecko potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najcierpliwszych rodziców. Krzyk, płacz, a nawet kopanie, gryzienie i inne agresywne zachowania to niektóre z narzędzi używanych przez maluchy żeby postawić na swoim. Czasem wręcz wydawać by się mogło, że to wszystko ze złośliwości, że dziecko celowo chce nas rozdrażnić. Przyczyny są jednak inne – sprawdźmy więc, dlaczego dziecko jest uparte.

Upartość to szczególna cecha charakteru, która w zależności od sytuacji może być postrzegana jako dobra lub zła. Wrodzony temperament jest czymś, na co nie mamy wpływu. Nie zmienimy więc faktu, że nasze dziecko jest z natury nieustępliwe, ale poprzez skuteczne metody wychowawcze możemy w odpowiedni sposób kształtować jego zachowania.

Inną przyczyną upartości jest to, że dziecko na pewnym etapie życia zaczyna chcieć pokazywać swoją niezależność. Robi to na różne sposoby, wyrażając głośno swoje zdanie, buntując się czy też manifestując swoje niezadowolenie. Jeśli rodzice są nadopiekuńczy i np. zabraniają dziecku zbyt wielu rzeczy, tym bardziej będzie ono chciało postawić na swoim.

Jak radzić sobie z upartym dzieckiem?

Rodzic powinien być dla swojego dziecka autorytetem, przecież to on ma większą wiedzę i doświadczenie życiowe. Czasem jednak maluchy tego nie rozumieją i koniecznie chcą postawić na swoim, wbrew temu, co mówi mama czy tata. Nie wdawaj się jednak w konflikt. Nie prowadzisz przecież ze swoim dzieckiem pojedynku, który wygra jedna lub druga strona.

Kluczową rolę w takich sytuacjach pełni komunikacja. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o jego uczuciach i problemach, spokojnie tłumacz mu rzeczywistość. Dzięki temu możesz czasem uniknąć afery i wpadnięcia w histerię. Wyjaśnij też dziecku, czym jest kompromis i pokaż mu, że nie może mieć wszystkiego. Sztuka ustępowania z pewnością przyda mu się w przyszłości.

Koniecznie ustal też zasady postępowania, których powinno przestrzegać dziecko. Wyznaczając jasno i konkretnie reguły gry, wychowasz odpowiednio nawet bardzo upartą pociechę. Stosuj się do tych zasad i znajdź sposoby na wprowadzenie rozsądnej dyscypliny, gdy są one łamane.

A co jeśli buntowniczy trzylatek urządzi Ci awanturę w sklepie, gdy nie kupisz mu zabawki, którą przed chwilą zobaczył? Istotną zasadą w takich sytuacjach jest nieuleganie presji dziecka i ignorowanie jego napadów złości. Podporządkowując się zachciankom i nie stawiając granic, w dłuższej perspektywie czasu doprowadzisz tylko do jeszcze większych problemów. Nie zostawiaj też dziecka samemu sobie, kiedy przeżywa trudne dla niego chwile. Towarzysz mu cierpliwie i spokojnie reaguj na jego zachowanie.

Problem z upartym dzieckiem? Zachowaj spokój

Jedną z podstawowych zasad w radzeniu sobie z upartym dzieckiem jest zachowanie spokoju i opanowanie negatywnych emocji. Nie daj się wyprowadzić z równowagi nawet wtedy, gdy Twoja cierpliwość jest wystawiana na próbę.

Jakbyś się poczuł, gdyby to na Ciebie ktoś zaczął krzyczeć, gdy jesteś rozdrażniony? Prawdopodobnie również odpowiedziałbyś jeszcze bardziej nerwowo. Podniesionym głosem nie zdziałasz zbyt wiele, dziecko zareagować może głośnym płaczem lub krzykiem. Dlatego koniecznie zadbaj o to, aby Twój głos był stanowczy, ale spokojny. Odnoś się do dziecka z szacunkiem, ale nie ulegaj jego presji.

Dobrą podpowiedzią jest też łagodzenie uporu czułością. Do rodzicielskiej stanowczości warto więc dorzucić bycie łagodnym. Przytulając dziecko i pokazując mu, że jest kochane, możesz zapewnić maluchowi poczucie spokoju i zmniejszyć potrzebę buntowania się.

Podsumowanie

Z upartym dzieckiem można sobie poradzić. Nie zawsze jest to proste zadanie, ale istnieje wiele dobrych wskazówek, które Ci pomogą. Pamiętaj, aby rozmawiać ze swoją pociechą, nie poddawać się napadom złości i ustalać zasady, których będziesz przestrzegać. Przede wszystkim jednak zachowaj spokój – w ten sposób uda Ci się znaleźć najlepsze wyjście z każdej sytuacji.