26 Mar Wyobraźnia dziecka – co z tym począć?
Dzieci potrafią swoją kreatywnością zaskoczyć niejednego dorosłego. Ich wymyślone opowieści lub pomysły na zabawę bywają naprawdę imponujące, zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że nam samym nic podobnego nie przyszłoby do głowy. Dlaczego wyobraźnia u dziecka jest tak ważna? Jak możemy ją wspierać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Spis treści:
- Czemu wyobraźnia dziecka jest ważna?
- Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?
- Pomysły na kreatywne spędzanie czasu
- Podsumowanie
Czemu wyobraźnia dziecka jest ważna?
Mały człowiek w ciągu pierwszych lat swojego życia musi nabyć wiele umiejętności i zdobyć dużą dawkę wiedzy, aby prawidłowo się rozwinąć. To wszystko jest dla niego wielką nowością, więc jak ma sobie poradzić z tym wyzwaniem? Na szczęście natura wyposaża nas we wrodzoną zdolność szybkiego uczenia się, która związana jest także z procesami myślenia i tworzenia nowych rzeczy.
Umiejętność używania wyobraźni wspiera rozwój dziecka, ponieważ umożliwia lepsze rozumienie świata. Zachęca ona do dostrzegania nowych zależności i schematów, które z pozoru mogą nie wydawać się oczywiste, a także podsuwa ciekawe rozwiązania napotykanych problemów. Dzięki temu dziecko może z większą łatwością przyswajać wiedzę i uczyć się konstruktywnego, a także krytycznego myślenia.
Wyobraźnia jest też ważna w rozwoju społecznym. Uczy ona bowiem empatii wobec ludzi i zwierząt, pozwalając dziecku na wczucie się w sytuację drugiej osoby oraz wyobrażenie sobie jej uczuć i emocji. Kreatywność pokazuje też, jak ważne jest bycie otwartym na to, co nowe. Uczy oryginalności i różnorodności. Stworzenie czegoś niepowtarzalnego może również dodać dziecku pewności siebie i udowodnić mu, że jest ono wyjątkowe.
Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?
Fantazje dziecka są czasem zupełnie oderwane od rzeczywistości i w żaden sposób nie wiążą się z tym, co jest mu znane lub bliskie. Często jednak wyobraźnia opiera się na tym, z czym dziecko ma do czynienia. Dlatego dobrym pomysłem jest zapewnienie mu dostępu do różnorodnych aktywności i doświadczeń, odwiedzanie nowych miejsc i odkrywanie tego, co nieoczywiste. Wszystko to może być dla umysłu dziecka naprawdę pobudzające.
Jedna z popularnych tez głosi z kolei, że wyobraźnia najbardziej rozwija się wtedy, gdy pozwolimy dziecku na… nudę. Maluch, który nie ma się czym zająć, zaczyna często szukać w swoim otoczeniu inspiracji i pomysłów na nową zabawę. Nawet najbardziej codzienne przedmioty mogą pobudzić wtedy kreatywność i stać się obiektem jego zainteresowania. Warto więc pozwolić dziecku na trochę wolności i swobodnej zabawy, jednocześnie dbając oczywiście o jego bezpieczeństwo.
Dobrym sposobem na rozwijanie wyobraźni jest również czytanie książek. W przypadku starszych dzieci może to być samodzielna lektura, natomiast młodszym przyda się w tym zakresie pomoc rodziców. Wspólne czytanie to nie tylko pobudzanie fantazji dziecka, ale również świetna okazja do integracji i budowania relacji. Książki są lepszym narzędziem rozwijania wyobraźni niż filmy, ponieważ pozostawiają większą przestrzeń i swobodę do stworzenia w swojej głowie obrazu odkrywanych miejsc i postaci.
Pomysły na kreatywne spędzanie czasu
Jak rozwijać wyobraźnię dziecka w praktyce? Jak spędzać z nim czas, aby zachęcać je do kreatywnych działań? Propozycji jest naprawdę wiele. Aktywności pobudzające wyobraźnię mogą odbywać się w domu, samodzielnie lub z udziałem rodziców, a także w przedszkolu, pod okiem nauczyciela. Warto też docenić znaczenie zabawy na świeżym powietrzu, która otwiera przed dzieckiem wiele nowych możliwości.
Popularnym sposobem na rozwijanie kreatywności dziecka jest tworzenie oryginalnych prac plastycznych. Mamy tutaj do wykorzystania praktycznie nieograniczony zasób różnorodnych technik. Zwykła kartka i kredki dają dziecku pole do popisu i wykazania się fantazją, ale włączenie do pracy nieoczywistych materiałów może przynieść świetne rezultaty. Dzięki przedmiotom takim jak np. sznurek, wykałaczki czy rolki po papierze toaletowym, dziecko może też tworzyć ciekawe modele przestrzenne i jeszcze lepiej rozwijać swoje zdolności manualne.
Źródłem inspiracji mogą być też eksperymenty, które zdecydowanie pobudzają wyobraźnię dziecka i pozwalają mu lepiej zrozumieć świat. Poznając i testując właściwości różnych substancji, używanych na co dzień np. w kuchni, zachęcamy małego odkrywcę do otwartości na nowe pomysły i niespodziewane rezultaty.
Podsumowanie
Wyobraźnia daje nie tylko szansę na lepszy rozwój w wielu dziedzinach, ale także sprawia, że dzieciństwo jest tak wyjątkowym, radosnym czasem w życiu każdego człowieka. Ciekawe pomysły na zabawy i spędzanie wolnego czasu kształtują bowiem przydatne umiejętności i tworzą niezapomniane wspomnienia. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak ważne jest rozwijanie kreatywności Twojego dziecka i że wiesz, jak możesz je w tym wspierać.